top of page

Kterak jsem tapety lepila, aneb poznatky z lepení samolepících tapet

Na eshopu najdete celkem tři materiálové druhy tapet - klasika strukturovanou vliesovou, ke které si musíte přikoupit lepidlo na tapety a dva druhy samolepících. Na těchto několika řádcích bych s Vámi ráda sdílela své dojmy. Charakteristiku jednotlivých druhů najdete na eshopu.

Lepila jsem papírovou s vodou aktivovatelným lepidlem a textilní samolepící. Obě dvě jsou krásně bílé s jasnými barvami v porovnání s vliesovou, která je zřejmě díky struktuře "off-white". Nicméně vliesová má své nesporné výhody, kdy ve výraznější struktuře schová menší nerovnosti povrchu, které tapety s hladkým povrchem kopírují.

Z toho plyne také základní požadavek na podklad. Pro samolepící je nutný dobře připravený, vyzrálý (platí obecně) povrch bez výrazných hrbolů, prasklin a důlků. Všechny nedokonalosti totiž půjdou vidět (na fotkách lze vidět hrbolek na tapetě, který nebyl zapraven před lepením).

Stejně tak je důležitý barevně sjednocený podklad. Ačkoliv jsou tapety neprůhledné a materiál je pevný a silný, praxe ukázala, že výrazné přechody barev (jako třeba tmavá barva s ostrým přechodem do světlé, mohou prosvítat).

TIP! Než budete lepit jakoukoliv tapetu - sestavte si ji napřed na podlahu ;-)


Samolepící tapety textilní:

Mají lehkou strukturu plátna, jsou opravdu velice pevné, nemáte téměř šanci ji roztrhnout - pro zařezání potřebujete opravdu ostrý zalamovací nožík, ideálně ale raději stříhejte, pokud možno. Jsou omyvatelné a přelepitelné. Opravdu, ověřeno :-)

Přelepitelné ale neznamená, že tapetu sundáte a přelepíte za čas někam jinam. Přelepitelnost je nutno chápat tak, že pokud se na poprvé netrefíte, lehce tapetu sundáte a nalepíte znovu. Manipulaci usnadňuje to, že tapety počítají s 1cm přesahem - nelepíte tedy na sraz, ale přes sebe. Tam, kde je opakovaný motiv, nebo nejde o místo, kde navazují ostré linie, Vám toto umožní určitý rozptyl a není nutno lepit tapetu dokonale s milimetrovou přesností.

Já lepila tak, že jsem si sundala asi půl metru, možná více, krycího papíru, srovnala horní linii pole čáry, přichytila si místa, kde bylo nutno se "sejít" s motivem a pak uhlazovala rukama a pomalu odvíjela krycí papír. Šlo to opravdu dobře. Dávala jsem pozor na to, abych si tapetu při korekci moc "neohmatala", ale i tak lepila dobře, když jsem jeden pás korigovala snad 3x a okraj byl už tak dost ohmataný. Nicméně velice dobře drží. V mém případě šlo o stěnu typu sádrokarton - tedy hladký povrch. Měla jsem na stěně malý kopeček od vyšroubovaného šroubku a tapeta tuto nerovnost opsala a zvýraznila. Povrch je nutno připravit dobře s dostatečným předstihem. Tapety se nedoporučuje lepit na čerstvou malbu. Zdi je ideální nechat vyzrát alespoň tři týdny.


Tapety papírové s lepidlem

Papírová tapeta mne překvapila tím, jak je pevná. Mám zkušenost s papírovou tapetou, a ta byla katastrofální - krčila se, vytahovala po nanesení lepidla, dělala "vrásky". Tato naše je úžasná! Pevná, těžko se trhá, bez ostrého zalamovacího nožíku (lépe nůžek) se neobejdete.

Lepidlo se aktivuje vodou. Bylo mi doporučeno tapetu "protáhnout" vanou s vodou. Tu jsem neměla, použila jsem proto rozprašovač. Je třeba nanést vodu, dost vody :-) Lepidlo vodu nasaje, "nabobtná" a stane se z něj mazlavá emulze. Pozor - dá se setřít prsty nebo otřením o něco a tapeta pak nedrží. Namočením tapety se s tapetou samotnou nic nestane - nekroutí se, nevytahuje. Prostě se s ní dobře pracuje. Navíc je po nalepení omyvatelná vlhkým hadrem.

Podkladem v mém případě byla hrubozrnná nová omítka s penetrací a dvěma vrstvama barvy. Tento povrch se ukázal jako nedostatečně připravený. Určitě by bylo vhodnější strhnout zrna v omítce brusnou mřížkou dříve, než se tapeta bude lepit.

Tapetu jsem namočila rozprašovačem, lepidlo bylo dobře připravené, ale tapeta mi na stěně nedržela. Nevím, jakou roli v tom mohla hrát okolní teplota, protože jsem lepila při teplotě asi 15 stupnů. Protože tapeta padala svou vahou, použila jsem navíc lepidlo na tapety, které se aplikuje na stěnu a drží báječně.

Protože mi to nedalo, zkusila jsem kontrolní vzorek na hladkou stěnu a tapeta drží hned na první dobrou v celé ploše. Proto - mějte dobře připravený povrch - to je základ :-)

498 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page